Balneoterapia

Floating, choć jest zabiegiem na miarę XXI wieku, to wykorzystuje lecznicze działanie wody, które znane było już w czasach starożytnych. Terapia Float Rest® mieści się zatem w ramach nowoczesnej balneoterapii. Warto przyjrzeć się bliżej temu działowi fizjoterapii, który uczynił z wody lekarstwo na wiele schorzeń.

Według źródeł historycznych lecznicze właściwości wody doceniał już Hipokrates. Łacińskie słowo „balneum” oznacza łaźnię. Zabiegi balneoterapeutyczne dzieli się na leczenie z wykorzystaniem wód mineralnych (poprzez ich picie lub inhalacje) i na leczenie poprzez prozdrowotne kąpiele. Lecznicze właściwości wody wykorzystuje także hydroterapia. W tej dziedzinie jednakże wykorzystuje się wodę zwykłą, a w balneoterapii – mineralną. Hydroterapia obejmuje takie zabiegi, jak m.in. masaże wirowe, bicze wodne, łaźnie parowe czy gimnastykę w wodzie.

Balneoterapia jako subdziedzina hydroterapii pomaga w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości, takich jak: otyłość, obrzęki, alergie, bóle mięśni i stawów, nerwobóle, nadciśnienie tętnicze, reumatyzm, choroby krążenia, choroba niedokrwienna, dolegliwości związane z wiekiem przekwitania, osłabienie układu odpornościowego, nawracające infekcje, stres, bezsenność, złe samopoczucie, przemęczenie fizyczne i psychiczne. Nic więc dziwnego, że zabiegi balneoterapeutyczne i hydroterapeutyczne są stałym elementem w polskich uzdrowiskach. Wody mineralne znakomicie oddziałują na skórę, przy okazji kojąc przypadłości dermatologiczne, takie jak łuszczyca, łojotok czy egzemy. Regulacja krążenia i rozszerzanie naczyń krwionośnych wpływają na intensywność procesów biologicznych zachodzących w organizmie, odpowiedzialnych za równowagę hormonalną i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Złagodzenie dolegliwości bólowych i poprawa kondycji skóry to zatem nie jedyne pozytywne skutki kąpieli solankowych i innych.

Kąpiele w balneoterapii

Kąpiele solankowe – regulują ciśnienie tętnicze i krążenie krwi. Korzystnie wpływają na leczenie schorzeń związanych z układem ruchu, a także chorób dermatologicznych. Woda do kąpieli solankowych zostaje podgrzana do temperatury 36-38°C.

Kąpiele kwasowęglowe – zalecane są w leczeniu cukrzycy, otyłości oraz nerwobóli. Wody kwasowęglowe regulują ciśnienie tętnicze i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Do kąpieli tych wybiera się wody o wysokim stężeniu CO2, które podgrzewane zostają do temperatury 32-35°C.

Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe – pomocne w leczeniu chorób stawów i układu krążenia, a także schorzeń narządów rodnych i chorób dermatologicznych. Hydroterapia z wodami bogatymi w związki siarki zmiękcza naskórek i przyspiesza jego regenerację.

Kąpiele radoczynne – wskazane dla osób z przewlekłymi chorobami zapalnymi układu oddechowego, nadciśnieniem, miażdżycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów. W kąpielach radoczynnych wykorzystuje się wody nasycone radonem, emitującym korzystne dla zdrowia promieniowanie jonizujące.

Picie wód i inhalacje

Spożywanie wód bogatych w minerały poprawia pracę układu pokarmowego. Terapia w postaci picia wód zalecana jest w przypadku takich schorzeń, jak m.in.: zaburzenia przemiany materii, nadkwaśność, wrzody żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, nadwrażliwość błony śluzowej żołądka, anemia i inne.

Oczywiście picie wód leczniczych należy skonsultować z lekarzem. Każdego dnia terapii należy wypijać odpowiednią ilość wody dostosowanej do swoich potrzeb zdrowotnych. Leczenie w uzdrowisku trwa od kilkunastu dni do trzech tygodni, ale w przypadku niektórych chorób przewlekłych picie wód można kontynuować w domu. W polskich uzdrowiskach najczęściej spotykamy:

– szczawy – bogate w węglany wapnia, sodu i dwutlenek węgla,

– szczawy żelaziste – bogate w związki żelaza,

– wody chlorkowo-sodowe – bogate w chlorek sodu, jod, brom i żelazo,

– wody siarkowe – bogate w związki siarki i chlorek sodu.

Inhalacje w balneoterapii stosuje się w celu poprawy funkcjonowania dróg oddechowych. Do inhalacji najczęściej wykorzystuje się wody chlorkowe (solanki), szczawy, rzadziej natomiast wody siarczkowe i radonowe.

W terapii Float Rest® wykorzystuje się roztwór soli Epsom, czyli związku siarczanu magnezu. Kąpiel w takim roztworze działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyłojotokowo, a także oczyszcza organizm z toksyn. Podobnie jak inne kąpiele w hydroterapii reguluje ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca. Więcej w zakładce „Działanie zdrowotne”.